Centrá miest sa zapĺňajú letnými terasami

04.04.2011 Celý región

Bratislava – 4. apríla 2011 – S príchodom dlhších dní a teplejších večerov sa na verejných priestranstvách aj peších zónach začína s prevádzkou letných terás.
Mestá a obce stanovujú podmienky na ich prevádzku. Nejde pritom iba o výšku dane za záber verejného priestranstvá. Samosprávy častokrát stanovujú aj dizajn terás, tak aby korešpondoval s celkovým prostredím. Vidíme to najmä v historických centrách, kedy sa rozmer či tvar šiatra konzultuje s mestskými architektmi. Mnohé samosprávy pristupujú aj k tomu, že daň za záber verejného priestranstva, ktorá je podmienkou na prevádzku terasy, žiadajú uhradiť vopred. Reagujú tak aj na skúsenosti z minulosti, kedy niektoré prevádzky mali problém uhradiť svoju podlžnosť vyplývajúcu zo záberu verejného priestranstva.
Pre prevádzkovanie letných terás je potrebné spĺňať viaceré podmienky. Letné terasy napríklad nesmú prekážať riadnemu užívaniu územia, peších zón, chodníkov, ciest, priestorov, pohybu chodcov a obsluhe prevádzok ako je zásobovanie, čistenie, či odvoz odpadu. Letné terasy tiež nesmú vytvárať prekážky pre zabezpečenie podmienok pri zásahoch v prípade nepredvídaných udalostí ako je požiar, alebo zásah rýchlej zdravotnej služby.
Pod letnou terasou sa vo všeobecnosti rozumie sezónne externé rozšírenie plochy zariadení reštauračného, pohostinského alebo cukrárenského charakteru, ktoré je zriadené pred stálymi prevádzkami a to buď na verejných priestranstvách, alebo na verejne prístupných miestach.

Michal Kaliňák,
hovorca ZMOS
 

Vyberte región

mark